tel. 603 560 997
biuro@scuoladante.pl

Warsztaty

Popołudnie z kuchnią sycylijską i sycylijskim dialektem

W sobotę 6 października odbyło się u nas wyjątkowe popołudnie z kuchnią sycylijską i sycylijskim dialektem :) Mieliśmy okazję degustować sycylijskie produkty (m.in. capuliatu, pastę z czarnych oliwek, makaron trafilato al bronzo czy wspaniałą sycylijską oliwę extra vergine) dania (m.in.caponatę, arancini, czy słodycze takie jak cassattine czy cannoli) i wina (nero d’avola i deserową marsalę) oraz dowiedzieć się m.in.czym jest „pane ca’ meusa” i dlaczego Sycylijczycy jedzą na ulicy, a także nauczyć się opisywać po włosku smaki i aromaty na wiele sposobów :)

Matrimonio e tradizioni all'italiana

23 lutego odbyły się u nas warsztaty kulturowo-językowe na temat matrimonio e tradizioni all'italiana, prowadzone przez znającą temat z autopsji naszą wspaniałą lektorkę Martynę, żonę Alessandro z pięknego i egzotycznego Salento. Na warsztatach mieliśmy okazję dowiedzieć się m.in. jak wyglądają włoskie zwyczaje weselne, jak żyje tradycyjna włoska rodzina, czym jest sagra oraz jak wygląda proces robienia wina i oliwy na własny użytek. Posmakowaliśmy też regionalnych przysmaków Apulii, takich jak burrata czy taralli, oraz win z Salento, m.in. Primitivo i Malvasii.

Spacer w poszukiwaniu włoskich śladów

30 września, w słoneczną sobotę, odbył się nasz włoski, urodzinowy spacer po Starym Mieście. Trasa wiodła przez Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy, Świętojańską, Rynek Starego Miasta, Nowomiejską i Barbakan. Uczestnicy, pokrzepieni urodzinowymi słodkościami, mieli do wykonania zadania, a celem wyprawy było odkrycie na starówce włoskich śladów. Towarzyszyli nam: Antonio Corazzi, Marcello Bacciarelli, Giovanni Battista Veneziano, Canaletto, Clemente Molli, Augustyn Locci, Domenico Merlini, Henryk Marconi i wenecki kupiec David Zappio :)

Wyjazd do Rzymu

W dniach 7-10 kwietnia odbył się nasz pierwszy wspólny, wiosenny wyjazd do Włoch, do Rzymu. Mieliśmy okazję nie tylko zwiedzać Wieczne Miasto, ale też uczyć się włoskiego na specjalnie zorganizowanych, tematycznych zajęciach językowych, w tym zajęciach w terenie, np. na włoskim targu na Campo de’ Fiori.

Gesty włoskie z aperitivo

25 marca spotkaliśmy się na warsztatach z włoskich gestów połączonych z aperitivem. Mieliśmy okazję nie tylko zaznajomić się ze znaczeniem popularnych włoskich gestów, ale też przećwiczyć je w scenkach oraz dialogach. Warsztatom towarzyszył klasyczny włoski aperitif.

Włoski spacer po Łazienkach

16 października odbył się nasz włoski spacer po Łazienkach. Nasza lektorka Agnieszka, przewodnik turystyczny i pasjonatka Warszawy, poprowadziła nas śladami Domenico Merliniego. Spacer zakończył się wspólną kawą w parkowej kawiarni oraz konkursem.

4 urodziny Scuola Dante

3 października Scuola Dante świętowała swoje 4 urodziny. Z tej okazji przez cały tydzień zjedliśmy aż siedem tortów!

Spotkanie karnawałowe

31 stycznia 2016 odbyło się u nas karnawałowe spotkanie, na którym mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat komedii dell’arte. Przy toskańskich faworkach i innych słodkościach mogliśmy nie tylko posłuchać interesującego wykładu (oczywiście po włosku), ale też obejrzeć fragmenty filmów i sztuk bazujących na tym gatunku teatralnym oraz oczywiście wcielić się w aktorów :)

Spotkanie wigilijne

13 grudnia odbyło się w Scuola Dante spotkanie wigilijne, połączone z warsztatami językowymi.

Włoskie śniadanie

8 listopada 2015 w Scuola Dante odbyło się włoskie śniadanie, a przy nim lekcja dla mniej lub bardziej początkujących italofilów. Co Włosi jedzą na śniadanie w domu? Jak zamówić kawę w barze nie przepłacając? I czy śniadanie na słono jest we Włoszech uznawane? Czym jest Moka i jakie rodzaje kawy piją Włosi? Co to jest "la famiglia del Mulino Bianco"? Na te wszystkie pytania odpowiedzieliśmy sobie na spotkaniu. Przy okazji spróbowaliśmy też włoskich specjałów śniadaniowych, m.in. rogalików z kremem chantilly, bomboloni i wieeeeeelu innych.

Lekcja włoskiego w klubokawiarni Tam i z Powrotem

15 listopada w klubokawiarni Tam i z Powrotem odbyła się lekcja włoskiego przygotowana przez Scuola Dante we współpracy z Julią Wollner, red. naczelną magazynu La Rivista. Oprócz wysłuchania wielu ciekawostek o Sardynii, uczestnicy skosztowali też lokalnych produktów i wina, poznali zapachu mirtu, a także wzięli udziału w tematycznych zajęciach językowych.

Spotkanie z sommelierem i lekcja o winach

25.X odbyło się u nas spotkanie, którego motywem przewodnim było wino. Obok pokazu poprowadzonego przez sommeliera, degustacji włoskich win czy zabawy w rozpoznawanie nut zapachowych obecnych w winach, odbyła się też lekcja z Andreą o tematyce enologicznej. A że to nasze drugie urodziny, była też słodka niespodzianka.